Se afișează postările cu eticheta Ateneul roman. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Ateneul roman. Afișați toate postările

08 iunie 2009

Orchestra Naţională Radio la Ateneul Român

În perioada renovării sălii de concert (Studioul de concerte "Mihail Jora" - Sala Radio) în care îşi desfăşoară activitatea în mod obişnuit, Orchestra Naţională Radio concertează la Ateneul Român. Aşa s-a întâmplat şi vineri 5 iunie 2009, de la ora 19:00

Sub bagheta lui Joseph Caballe Domenech, Orchestra Naţională Radio - unde au cântat şi cei patru membrii ai Cvartetului Sempre - a avut-o ca învitată pe violonista Silvia Marcovici, în Concertul în re minor pentru vioară, pian şi orchestră, unul dintre puţinele de acest fel din istoria muzicii, semnat de Felix Mendelssohn, unul dintre aniversaţii acestui an 2009. Partener de scenă a fost Aimo Pagin, un tânăr pianist cu o carieră promiţătoare, chiar fiul Silviei Marcovici. Aşadar muzică în familie, pe o scenă familiară pentru toţi iubitorii muzicii – o seară de iunie de neuitat. În partea a doua a concertului, orchestra a interpretat Poemul simfonic O viaţă de erou de Richard Strauss, o piesă considerată a fi foarte dificilă pentru orchestră.

Silvia Marcovici şi Aimo Pagin în concert la Ateneul Român

06 iunie 2009

5 iunie 2009 - Orchestra Nationala Radio in concert la Ateneul Roman

5 iunie 2009 - Orchestra Nationala Radio in concert la Ateneul Roman

20 aprilie 2009

Bucură-te de Bucureşti: PROMS of Delight Easter Edition 2009

Bucură-te de Bucureşti: PROMS of Delight Easter Edition 2009
Voice of Romance

Ateneul Român, 14 aprilie 2009

... more details soon...

10 decembrie 2008

Missa de Beethoven, cu Orchestra Filarmonică "George Enescu" - Ateneul Român

Având în vedere valoarea interpretativă şi pregătirea profesională deosebită a instrumentiştilor din cvartetul Sempre, aceştia sunt invitaţi să cânte în diverse orchestre profesioniste. În această săptămână (10-11 decembrie 2008) a fost rândul Orchestrei Filarmonice "George Enescu" să beneficieze de virtuozitatea interpretărilor "made in Sempre Quartett". Pe scena Ateneului Român au urcat - în cadrul concertului săptămânal de stagiune - Irina Gheorghiu Soleanu şi Carol Măi-Antal (instrumentist invitat în cvartetul Sempre) la vioară, iar Marie-Jeanne Măi-Antal la violă.

Repertoriul Orchestrei Filarmonice "George Enerscu", sub bagheta maestrului Horia Andreescu, a cuprins CeaikovskiConcertul pentru vioară şi orchestră (solist: Daniel Podlovski) şi BeethovenMissa în Do major, cu participarea Corului Filarmonicii "George Enescu", dirijor Iosif Ion Prunner, şi a soliştilor Georgeta Stoleriu – soprană, Antonela Bârnat – mezzosoprană, Răzvan Ţuculescu – tenor, Cristian Hodrea - bas.

Daniel Podlovski în timpul bis-ului de după concert

09 decembrie 2008

PROMS of Delight - Christmas Edition 2008, la Ateneu

Ateneul Român a găzduit o nouă ediţie a concertului Proms of Delight - Christmas Edition 2008, în data de 9 decembrie începând cu ora 19:30. Sub genericul Classics for Pleasure, concertul susţinut de orchestra Bucharest Symphonic Pops este organizat de două ori pe an, în ajun de Paşte şi în ajun de Crăciun, de către Elite Art Club Unesco.

Orchestra este unică în România ca organizare, fiind formată din instrumentişti de la Filarmonica George Enescu, Orchestra Naţională Radio şi Big Band-ul Radio. Bineînţeles că Sempre Quartett a avut reprezentanţi între artiştii de pe scenă: Irina Gheorghiu Soleanu (vioară), Marie-Jeanne Măi-Antal (violă), Mihaela Bădican (violoncel) şi Carol Măi-Antal (violă, instrumentist invitat în cvartetul Sempre).

Repertoriul interpretat sub cupola Ateneului a cuprins piese simfonice celebre, ex. Mascagni - Cavaleria Rusticana, Mozart - Nunta lui Figaro, Ceaikovski - Roccoco şi Spărgătorul de Nuci, Bernstein - West Side Story, J. Strauss - Keiser Waltz, Lara - Granada sau Puccini - Turandot / Nessun Dorma, precum şi rag-time-uri gen White Christmas, All by myself, Abrassa me, The first Noel, încheindu-se cu sorcovirea publicului (la propriu!) pe melodia Sărbători de iarnă - Dan Buciu şi cu marşul Semper Fidelis - Sousa. La pupitru au condus dirijorii Ilarion Ionescu-Galaţi şi Ionel Tudor, iar invitaţi au fost soliştii Iulia Dan, Ionuţ Ştefănescu, Crina Zancu, Andrei Ioniţă, Teodor Ilincăi, Angelica Vasilcov, corul Acapella cu George Miron, precum şi Monica Anghel. Un moment foarte simpatic a fost acordarea unui violoncel nou tânărului Andrei Ioniţă, care a încântat publicul cu interpretarea sa.

Teodor Ilincăi - Puccini, Turandot / Nessun Dorma

Monica Anghel - Silent Night

01 noiembrie 2008

Concert la Ateneu - Rossini, Paganini, Beethoven

Orchestrele bucureştene sunt deja în plină stagiune. După aproape un an, Orchestra Medicilor "Dr. Ermil Nichifor" (Bucureşti) a urcat din nou pe scena Ateneului Român, sub bagheta dirijorului Iosif Ion Prunner. În Orchestra Medicilor activează de o perioadă îndelungată Irina Gheorghiu Soleanu (vioară) şi Marie-Jeanne Măi-Antal (violă) din cvartetul Sempre Quartett. Concertul a avut loc în această seară de început de noiembrie, de la ora 19:00.

Programul concertistic a cuprins: Rossini - Uvertura la "Bărbierul din Sevilla"; Paganini - Concertul nr.2 pentru vioară şi orchestră (solistă: Diana Jipa) şi Beethoven - Simfonia Nr.1 în C Major; iar la final (la bis) Mozart - Uvertura la "Nunta lui Figaro".

04 mai 2008

60 de violoncele

In seara zilei de 4 mai 2008, pe scena Ateneului Roman au cantat 60 de violoncele in acelasi timp! Unul dintre violoncele a fost manuit de colega noastra, Mihaela Bădican. Un concert extraordinar sustinut de ansamblul Violoncellissimo: o orchestra de 60 de violoncelisti din orchestrele simfonice ale Filarmonicilor din Bucuresti, Cluj-Napoca, Brasov, Timisoara, Sibiu, Orchestra Natională Radio, Opera Nationala Bucuresti şi studenti ai Universitatii Nationale de Muzica Bucuresti. In diverse formatii - de la cvartet pana la orchestra de violoncele - instrumentistii au folosit instrumentul cu tonalitate grava care se zice ca ar fi cel mai apropiat de vocea umana, pentru a ataca o gama larga de arii muzicale. S-a cantat Johann Strauss, Ceaikovski, Dressler, Dvorak, Popper, Rimski-Korsakov, Piazzolla - Libertango, care s-a auzit foarte bine!, Carl Davidov, Samuel Barber sau Pablo Casals. [n.a. Apropo, de ce s-or mai fi inventat viorile, de exemplu, daca poti canta atatea chestii doar cu violoncelul? :) ]



4 mai este data comemorarii decesului Patronului Filarmonicii si Ateneului Roman, cel mai mare compozitor roman - George Enescu. Concertul din aceasta seara, introdus de Mircea Albulescu si condus de Cristian Mandeal, a fost dedicat memoriei Maestrului. 60 de violoncele au cantat pentru George Enescu.

© Foto: Ovidiu Simina, Paris - Septembrie, 2006

23 aprilie 2008

Concert de Paste la Ateneul Roman - 22 aprilie 2008

Doua dintre instrumentistele Sempre Quartett au luat parte la proiectul PROMS of Delight - Easter Edition 2008 desfasurat la Ateneul Roman in seara zilei de 22 aprilie 2008, evoluand in cadrul concertului oferit de Bucharest Symphonic Pops Orchestra, sub bagheta dirijorilor Ilarion Ionescu-Galati si Ionel Tudor. Conceptul PROMS sau Symphonic POPS consta în combinarea muzicii clasice cu muzica pop, jazz, musical în cadrul aceluiasi concert: Classic Meets Pop. Având la baza orchestra simfonica peste care se suprapune structura de big-band, noua formula este capabila sa treaca de la repertoriul clasic la cel modern. Alaturi de instrumentistii reuniti de la marile orchestre bucurestene, Irina Gheorghiu Soleanu (vioara) si Marie-Jeanne Mai-Antal (viola) au dat inca o data dovada stapanirii unui repertoriu bogat si a unei pregatiri deosebite dobandite in cadrul proiectelor derulate de Sempre Quartett.


In concertul dedicat sarbatorilor pascale au alternat compozitii clasice de referinta (Glinka, Verdi, Strauss, Denza, De Curtis etc.) - alaturi de solisti ale scenei lirice, si interpretari pop, gosspel, musical, aranjamente ale unor piese celebre sau muzica unor filme cunoscute (O Happy Day, Lista lui Schindler, Route 66, Evita, New York-New York etc) - impreuna cu vedete pop, cu sustinerea a doua ansambluri corale. Pornind de la formula clasica de orchestra simfonica, componenta Bucharest Symphonic Pops Orchestra este largita cu sectiunea de ritm si saxofoane, rezultand o sonoritate moderna, ampla, cu o flexibilitatea deosebita (formata din membrii ai Orchestrei Nationale Radio, Filarmonicii "George Enescu" si Big-Band-ului Radio, orchestra poate aborda toate tipurile de repertoriu – de la clasic la jazz simfonic, de la pop la valsuri si polci – creandu-se o atmosfera sonora deosebita, de sarbatoare, cu un impact deosebit asupra publicului, prin satisfacerea tuturor gusturilor muzicale).


14 martie 2008

Acompaniament la Ateneu - Recital la doua clavecine, 8 martie 2008

Ca o recunoastere a profesionalismului si a capacitatii Sempre Quartett de a aborda un repertoriu vast, doua dintre membrele cvartetului, respectiv Georgiana Maria - vioara si Marie-Jeanne Mai-Antal - viola, au fost invitate la Ateneul Roman (sala mica) sa acompanieze Recitalul la doua clavecine sustinut in data de 8 martie 2008 de la ora 19:00 de catre Roxana Neacsu si Raluca Enea, alaturi de Mircea Ionescu - vioara / percutie si Eurgen Bogdan Popa - violoncel.


In cadrul recitalului au fost interpretate urmatoarele lucrari instrumentale: J. J. Froberger – Partita în Do major, FbWV 612; Armand-Louis Couperin – Simphonie de Clavecins; J. Ph. Rameau – Premier Livre de Pièces de clavecin – 1706; L-Boccherini – Fandango pentru doua clavecine (aranjament de A. Staier dupa Cvintetul în re major, G. 448).

Pentru informatii suplimentare, urmariti link-ul furnizat de catre Filarmonica George Enescu din Bucuresti.